Dünyanın tüm denizleri ve okyanusları yok olsaydı nasıl olurdu ?

Şu ana kadar denizler ve okyanuslarla ilgili birçok belgesel izlemiş, derin denizde olanları hayranlıkla seyretmiş olabilirsiniz. Peki ya dünya üzerindeki tüm denizler ve okyanuslar yok olsaydı ne olurdu ? Hiç düşündünüz mü? Japon Uzay Ajansı'nda görevli James O'Donoghue da bunu merak etmiş olacakki harika bir animasyon yaratmış.

James O'Donoghue bu animasyona 2008 yılında NASA tarafından oluşturulan ve yüzey suyunun hayali bir deliğe aktığını gösteren bir animasyonla başlamış. Gezegen bilimcisi bunu bir adım daha ileri götürmüş.

Daha güncel verileri birleştirerek muhteşem 4k çözünürlükte bir animasyon oluşturmayı başarmış. Ayrıca su seviyesinin zamanla nasıl değiştiğini gösteren birkaç rakam da eklemiş.

O'Donoghue 'u en çok şaşırtan şey kara köprülerinin hemen ortaya çıkmasıymış. O'Donoghue, Son Buz Devri sırasında, İngiltere ve Avrupa ile Rusya ve Alaska birbirine bağlandı.

Bu köprüler, insanların kıtalar arasında tekneler olmadan hareket etmesini mümkün kıldı, bu nedenle harita , bu dönemde göçlerin nasıl mümkün olduğunu biraz açıklıyor . Diğer bir deyişle, tarih öncesi için ilginç bir ders!

0 YORUMLAR

    Bu Videoya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ