Aydaki Heykel: FALLEN ASTRONAUT

Aydaki Heykel:  FALLEN ASTRONAUT

Belki inanmayacaksınız ama ayda Paul Van Hoeydonck  tarafından tasarlanmış 8.9 cm büyüklüğünde alüminyumdan yapılmış bir astronot heykeli bulunmaktadır. Uzay araştırmaları esnasında hayatını kaybeden astronotları ve kozmonotları anmak için tasarlanmış, uzay giysisi içindeki bir astronotu tasvir eden küçük stilize bir figürdür.


Düşmüş astronot heykeli, Ay 'a, 1 Ağustos 1971 tarihinde Apollo 15 'in kaptanı David Scott tarafından yerleştirilmiştir.


İddia o ki, Apollo 15 Ay Görevinden önce astronot David Scott , bir akşam yemeğinde Belçikalı  ressam ve heykeltraş Paul Van Hoeydonck ile buluşur. Ayrıntılarla ilgili hikayeler farklı olsa da, Van Hoeydonck ve David Scott'ın Ay'a yerleştirilmek üzere küçük bir heykelcik yaratmak konusunda anlaşırlar. Scott'ın amacı, uzay araştırmalarının ilerlemesinde hayatlarını kaybeden astronot ve kozmonotları anmaktı. 14 Amerikalı astronot ve Sovyet kozmonotun isminin yer aldığı bir plaket tasarladı. Van Hoeydonck'a bir dizi tasarım özelliğinden bahsetti. Heykel hafif ama sağlam olacaktı, Ay'ın aşırı sıcaklıklarına dayanabilecek nitelikte olacaktı; tanımlanabilir bir şekilde erkek ya da kadın cinsiyetinde olmayacaktı, herhangi bir etnik gruba benzerliği olmayacaktı. Scott'a göre, ABD hükümetinin uzay programının ticari olarak sömürülmesini önlemek için Van Hoeydonck'ın adının kamuoyuna açıklanmamasına karar verildi. Scott, heykeli uzay aracına götürmek için görevden önce NASA'nın üst düzey yönetiminden izin aldı, ancak görev sonrası basın toplantısına kadar bunu kamuya açıklamadı.
Van Hoeydonck ise anlaşmayı biraz daha farklı şekilde anlatmakta. Belçika Le Soir gazetesine verdiği bir röportajda , heykelin sadece hayatlarını kaybetmiş astronotların veya kozmonotların değil, tüm insanlığın bir temsili olması gerekiyordu. Heykelin hayatlarını kaybetmiş astronotlar için bir anıt olarak kullanılacağını bilmediğini ve esere verilen adın kendisi tarafından ne seçilmiş ne de onaylanmış olduğunu iddia etti; figürün dik olarak bırakılmasını amaçlamıştı. Ayrıca kimliğinin gizli kalacağına karar verildiğini de reddediyor. Hem kendisinin hem de Scott'ın olayla ilgili anlattıkları 2013 yılında Slate dergisinde yayınlanan bir makalede yayımlanmıştır.


Tablette yer alan isimler:

            İSİM

            TARİH

          SEBEP

Theodore C. Freeman

31 Ekim 1964

Uçak Kazası

Charles A. Bassett II

28 Şubat 1966

Uçak Kazası

Elliot M. See Jr.

28 Şubat 1966

Uçak Kazası

Virgil I. Grissom

27 Ocak 1967

Apollo 1 yangın

Roger B. Chaffee

27 Ocak 1967

Apollo 1 yangın

Edward H. White II

27 Ocak 1967

Apollo 1 yangın

Vladimir M. Komarov

24 Nisan 1967

Soyuz 1 yeniden giriş paraşüt hatası

Edward G. Givens Jr.

6 Haziran 1967

Otomobil Kazası

Clifton C. Williams Jr.

5 Ekim 1967

Uçak Kazası

Yuri A. Gagarin

27 Mart 1968

Uçak Kazası

Pavel I. Belyayev

10 Ocak 1970

Hastalık

Georgiy T. Dobrovolsky

30 Haziran 1971

Soyuz 11 Basınç Arızası

Viktor I. Patsayev

30 Haziran1971

Soyuz 11 Basınç Arızası

Vladislav N. Volkov

30 Haziran1971

Soyuz 11 Basınç Arızası

David Scott, anıtın fotoğrafını çekti, ancak varlığını kamuya açıklamak için görev sonrasındaki basın toplantısını bekledi. Toplantıda "Ne yazık ki iki isim eksik, Valentin Bondarenko ve Grigori Nelyubov'a ait olanlar " dedi .  Batı dünyasının, o sırada Sovyet uzay programını çevreleyen gizlilik nedeniyle onların ölümlerinden habersiz olduğunu açıkladı. Ayrıca , 1967'de bir eğitim kazasında hayatını kaybeden İnsanlı Yörünge Laboratuvarı programı için seçilen ilk siyah astronot ve ABD Hava Kuvvetleri subayı Robert Henry Lawrence Jr. da eksikti . 

 

Böyle bir anıtın var olması bile güzel. 

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ